Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Giriş Sayfası Yap | Favorilere Ekle                         
 Emlak Arama
İl
:
İlçe
:
Türü
:
 Anketimiz
Yeni Sitemizi Beğendiniz Mi?
Çok Güzel.
%75,7
Güzel.
%4,28
Fena Değil.
%2,85
Beğenmedim.
%15,7
Fikrim Yok.
%1,42
Toplam Oy : 70
Anketleri Göster »
 Takvim & Saat
  Sık Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de emlak alımı ile ilgilenmeye başladığınızda aklınıza tabi ki cevabını aradığınız bir kaç soru gelecektir. İşte bize gelen sorular ve onlara verdiğimiz cevaplardan derlediğimiz "Sıkça Sorulan Sorular" bölümü; 

Soru: Gayrımenkul alımında yabancı vatandaşlara herhangi bir kısıtlama varmıdır?
Cevap: Askeri alanların dışında kalan gayrimenkuller için Türkiye’de herhangi bir sınırlama yoktur. 

S: Türk vatandaşı değilim. Gayrimenkul tapusu kendi adımıza mı kayıtlı olacak?
C: Evet, bize veya bir avukata bir vekaletname verirseniz, işlemler sonunda gayrimenkulun tapusunda kendi adınız olacaktır. 

S: Emlakçının komisyonu ne kadardır?
C: Kanunen yetkili emlakçıların alabileceği komisyon oranları sabitlenmiştir. Bu oran sözleşilen fiyat üzerinden alıcıdan ve satıcıdan %3’er olmak üzere sözleşme fiyatının %6’sıdır. 

S: Neden bu kadar parayı emlakçıya vereyim ki? 
C: Estateinwest gibi bir emlakçının size büyük faydası dokunur. Portföydeki seçenek sayısı, birkaç inşaat firması arasından değişik kalite ve fiyat seçenekleri gibi maddelerden tutun da uzun yılların vermiş olduğu tecübe ile müşterilerimize verdiğimiz destek ve hizmetler size inanılmaz avantajlar sağlar. Bazen pazarlıkta size bize verdiğiniz komisyonun kat kat be fazlasını kazandırabiliriz. 

S: Gayrimenkulun fiyatını kim belirler?
C: Gayrimenkul yeni olduğu sürece fiyatını inşaat firması belirler. Yeni olmayan bir gayrimenkulde ise fiyat emlakçının komisyonu hariç her yerde aynı olmalıdır. Eğer aynı gayrimenkul için sahibinden ayrı bir fiyat, emlakcıdan ayrı bir fiyat ve ilgisiz kişilerden de ayrı bir fiyat duyuyorsanız bu kişilerden ve o gayrimenkulden uzak durunuz. 

S: Hangi ülke vatandaşları Türkiye’den gayrımenkul alabilir?
C: Türkiye Cumhuriyeti devletinin birçok devlet ile anlaşmaları sonucu Türk vatandaşlarının gayrimenkul alabildiği her ülke vatandaşı Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmektedir. Ana ilke Mütekabiliyet yasasıdır. Yani; eğer bir Türk vatandaşı o ülkeden gayrimenkul alabiliyorsa, o ülke vatandaşları da Türkiye'den gayrimenkul alabilmektedirler. Kısaca Türk Pasaportuna sahip kişiler aşağıdaki ülkelerde gayrimenkulu özgürce alabilmektedirler. O ülke vatandaşları da Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmektedirler: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Andorra, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Benin, Bolivya, Bosna-Hersek, Botsvana, Brezilya, Cape Verde, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Estonya, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Grenada, Guatemala, Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İtalya, İsveç, İsviçre, Jamaika, Japonya, Kamerun, Kanada, Kolombiya, Kore (güney), Kosta Rika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malavi, Malezya, Mali, Malta, Moritanya, Mauritius, Meksika, Moldova, Monako, Mozambik, Nikaragua, Nijerya, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Rusya, San Marino, Senegal, Sırbistan-Karadağ, Singapur, Somali, Şili, Tanzanya, Uruguay, Venezuela ve Yeni Zelanda. 

S: Türkiye’de aylık geçim masrafı ne kadardır?
C: Sebze meyve fiyatları halen Avrupa’nın çok altında. Ancak elektrikli aletler, benzin de Avrupa’dan pahalı. Orta standartlarda yaşayan, kirada oturan 4 kişilik bir aile için aylık 1.500 TL yeterli olmaktadır. 

S: Yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den konut kredisi kullanabilirler mi?
C: Bankalar yardımıyla Estateinwest gibi yetkili emlak şirketleri bu tür kredileri size sağlayabilir. En son faizler ve süreler için bizimle bağlantıya geçiniz. Kredi miktarı alınacak gayrimenkul %50’sini geçemez. 

S: Oturma iznim olması gerekli midir?
C: Son yapılan anlaşmalar nezdinde bazı ülkelerin vatandaşları oturma iznine sahip olmalıdır. Bu işlem başvurudan itibaren 2-3 gün sürer ve yaklaşık olarak 250.- € ücreti vardır. Ücret ülkeden ülkeye değişmektedir. 

S: Yeni bir projede ne kadar peşinat ödeme yapmam gerekiyor? Taksitlerle ödeyebilir miyim?
C: Genellikle bir projede konut rezerve etmek için 3000.-€ ön ödeme alınıyor. Bunun akabinde 4 hafta içerisinde toplam ödemenin %30’luk kısmı yatırılıyor. Çoğu inşaat firması etaplar halinde bir taksitli ödeme seçeneği sunuyor, yani inşaatta belli bir seviyeye gelindiğinde rapor verilip ödemesi alınıyor. Yine de taksitleriniz sizin seçeneklerinize göre uygun halde sözleşmeye konulabiliyor. 

S: Satın alma süreci nasıl işliyor?
C: Rezervasyon ücreti yattıktan sonra Estateinwest sizin adınıza gayrimenkulun kontrollerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde yapıyor. Bundan sonra ise sıra sözleşmeye geliyor. Sözleşmenizde teslim tarihi, özle şartlar, ödeme koşulları netleştiriliyor. İki tarafın imzalamasından sonra ise peşinat yatırılıyor. Alıcı bu adımdan sonra bir vekaletnameyle Ege Ordu Komutanlığının başvurusunu yaptırıyor. 

S: Hangi belgelere sahip olmam gerekiyor?
C: Pasaportunuz ve vesikalık fotoğraflar gayrimenkul alımı için yeterlidir. 

S: Ege Ordu Komutanlı'ğı araştırmasından sonra ne olur?
C: Ege Ordunun izni geldikten sonra Estateinwest tüm evrakları tekrar kontrol ederek tarafları veya vekillerini Tapu ve Kadastro dairesine davet eder. Burada menkul devri yapılır ve hemen emlak vergisi ödenir. 

S:  Gayrimenkul alımında hangi masraflar oluşuyor?
C: Masrafları “Gayrimenkul alımında oluşan masraflar” sayfasından öğrenebilirsiniz 

S: Gayrimenkul fiyatları neden bu kadar düşük?
C: Türkiye ekonomisi daha çok genç bir ekonomi. Enflasyon oranının %50’li rakamlarda olduğu yılların üzerinden fazla zaman geçmedi henüz. Daha yeni yeni tek haneli enflasyon oranlarına düştük. Halkın büyük çoğunluğu daha kredi sisteminden yararlanmayı bilmiyor. Alışverişler nakit olarak yapıldığından ekonomik sisteme dahil olmuyor. Bu da fiyatları düşük seviyede tutuyor. Yeni dönemde düşük enflasyonla beraber artık kredi faizleri de düşüyor. Kredi faizleri düşünce artan kredi talebi, ev talebine de yansıyor. Ortalıkta birden bire bir çok insan ev satın almaya kalkınca da talep fazlalaşıyor, arsa sahipleri ve inşaat şirketleri fiyatlarını yükseltiyor. Aynı döngü Avrupa ülkelerinde de yaşanmıştı. Türklerin ilk Avrupa’ya işci olarak ayak bastığında emlak fiyatlarını hatırlayın. Şimdiki fiyatlar o zamanların 20 misli. Aynı döngü İspanya’da yaşandı. Türkiye’de de yaşanacak. 

S: Aylık masraflarım, apartman aidat giderlerim ne kadar olacak?
C: Bu projeler arasında farklılık gösterir. Estateinwest size bu konuda satın alma aşamsında bilgi verecektir. 

S: Ne tür vergiler ödemem gerekecek?
C: Emlak vergisi, çevre vergisi, atık su ve benzeri vergiler. Ancak bunlar çok düşük vergilerdir. Danışmanlarınız bu konuda daha fazla bilgiyi verecektir. 

S: Gayiımenkulumu sigortalayabilir miyim?
C: Estateinwest gayrimenkulunuzu aldığınızda size sigortalanması konuda yardımcı olur. 

S: Gayrimenkulumu kiraya verebilir miyim?
C: Tabi ki. Yaz sezonu Nisan’dan Ekim sonuna kadar sürer. Kış aylarında da daha düşük aylık kiralarla ılıman bir kış isteyen (10-20 derece) emekli kişilere kiralanabilir. Yaz aylarında oldukca iyi bir gelir elde edersiniz. Kış aylarındaki gelir de masrafları karşılar. 

S: Mobilya sorunumu nasıl hallederim?
C: Bir çok inşaat firması ilave mobilya paketleri sunar. Bunların dışında birçok mobilya mağazasının Bodrum’da şubesi mevcut. Zevkinize göre iyi bir dekorasyon için ev başına 5.000.-€ ile 10.000.-€ arasında masraf ile karşılaşacaksınız. 

S: Gayrimenkul Yönetimi yapıyor musunuz?
C: Evet. Estateinwest ekibi isteyen müşterilerinin gayrımenkulleri ile ilgilenir. Bu servisimiz Bodrumdaki evleriniz ile sınırlıdır. 

S: Portföyünüzden bir kaç yer beğendim. Bölgeyi de tanımak istiyorum. Ne yapmalıyım?
C: İnceleme gezileri işimizin büyük bir kısmını oluşturur. Bu gezileri müşterilerimizin istekleri doğrultusunda oluşturduğumuzdan dolayı öncelikle sizin beklentilerinizi öğrenmemiz gerekiyor. Lütfen bizi arayınız.
 Haberlerimiz


Kayitli Haber Bulunmamaktadir.
 Satılık Emlak
 Daire 16
 Fabrika 0
 İşyeri 1
 Müstakil Ev 0
 Otopark 0
 Villa 0
 Arsa 4
 Arsa - Çiftlik 0
 Arsa - Sanayi 0
 Dükkan 1
 Bina 0
 Dubleks Daire 0
 Kiralık Emlak
 Daire 2
 Arsa 0
 Büro 0
 Kooperatif 0
 Müstakil Ev 0
 Dükkan 3
 Dubleks Daire 0
Online : 1 | Bügün : 101
Sivas Nazar Emlak, Danışmanlık Ofisi, Tapu Ofisi, Sivas Emlak, Kiralık Daire, Satılık Daire, Tapu Takibi
2012-2013 Sivas Nazar Emlak ve Tapu Ofisi'ne Aittir Her Hakkı Saklıdır.
Toplam : 1442683